Folytatódik a magyar agrártudás-export Laoszba, erről írt alá megállapodást Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója pénteken a dél-kelet-ázsiai ország fővárosában Vientianéban. Az aláírás része volt annak az ünnepi eseménysorozatnak, amelyet a magyar-laoszi diplomáciai kapcsolatok 55. évfordulója alkalmából rendeztek Laoszban.

Gyuricza Csaba az MTI-nek a helyszínről telefonon elmondta: a magyar-laoszi kapcsolatok, köztük az agrárkapcsolatok is, igen intenzívek. A magyar vállalkozások közreműködésével az elmúlt években már létesült takarmánykeverő üzem és vágóhíd is. Emellett igen jelentős a tudástranszfer is. Az agrár üzleti tevékenység finanszírozására a múlt évben a két ország 30 millió dolláros (mintegy 8 milliárd forint) magyar segély-hitelkeretről kötött megállapodást. Ezt főként a helyi élelmiszerbiztonsági rendszer fejlesztésére fordítják.
Ezt követően a magyar kormány egy újabb laoszi segély-hitelprogramot fogadott el 160 millió dollár (mintegy 43 milliárd forint) értékben - mondta a főigazgató. Ebben a csomagban - aminek aláírására most került sor - 100 millió dollár (mintegy 27 milliárd forint) értékben a helyi víztisztítás és vízkezelés fejlesztése, 25 millió dollár (mintegy 7 milliárd forint) értékben a laoszi népesség-nyilvántartási rendszer kidolgozása, továbbá 35 millió dollár (mintegy 9,5 milliárd forint) értékben agrárfejlesztési projektek szerepelnek.
Az agrárcsomagban főként az élelmiszerbiztonsági rendszer továbbfejlesztése, a marhahús-előállítás és feldolgozás korszerűsítése, valamint gabonatárolók létesítése és mintegy 5 millió dollárért a helyi agrárkutatási és oktatási programok magyar támogatása szerepel - közölte Gyuricza Csaba.
A megállapodást a NAIK főigazgatója a laoszi agrárkutatási és innovációs centrum vezetőjével írta alá pénteken. A megállapodás keretében kutatók cseréjére lesz lehetőség a két ország között, valamint több gyakorlati hasznot is hozó agrárfejlesztésben is együtt dolgozhatnak a magyar és a laoszi szakemberek, például az élelmiszerbiztonság, az élelmiszer-feldolgozás és a szaktanácsadás területén.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.