
„Gondozd otthon” névvel vette kezdetét a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) legújabb kampánya, aminek célja az önellátás egy formájának, a hobbi- és konyhakertészetnek a népszerűsítése. Az akció nyitányaként 15 ezer tő zöldségpalántát adományozott a kutatóhálózat a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak, a Katolikus Karitásznak, továbbá Budafok-Tétény Önkormányzatának. A „Gondozd otthon” kezdeményezés mellé állt Borbás Marcsi is, aki hasznos tanácsaival száll be a közösségi média kampányba.

A paprika, paradicsom és uborka palánták átadása ünnepélyes keretek között zajlott a Budatétényi Rózsakertben, amelyen részt vett Dr. Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója, Szentkirályi Alexandra, kormányszóvivő, Karsay Ferenc, a XXII. kerület polgármestere, Győri-Dani Lajos, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke, valamint Écsy Gábor, a Katolikus Karitász - Caritas Hungarica országos igazgatója.
Az adományozott palánták alapanyagát a Zöldségtermesztési Kutató Intézet Zrt. kifejezetten hazai körülményekhez nemesített vetőmagjai szolgáltatták, olyan magyar fajták, amelyek nemzetközileg is nagy elismerésnek örvendenek.
„A mezőgazdaság rengeteg potenciált rejt még magában, nemcsak a professzionális, ipari szféra, hanem a magánemberek, családok számára is. A „Gondozd otthon” akcióval fel szeretnénk hívni a figyelmet ezekre a lehetőségekre. Hiszen, ha van megfelelő vetőmag, jó minőségű palánta, föld és a körülményeket is biztosítani tudjuk, akkor saját magunk is termelhetünk otthon, akár a balkonon is egészséges zöldségeket. Mindehhez pedig kiváló hazai vetőmagok állnak a rendelkezésünkre ” - mondta el Dr. Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója.
Szentkirályi Alexandra, kormányszóvivő szerint „a megbízható forrásból származó hazai termékek iránti igény egyre inkább növekszik. Különösen az olyan időszakokban érezhetjük jelentőségüket, mint a most előállt járványhelyzetben. Éppen ezért lényeges, hogy keressük a kiváló minőségű, biztonságos, hazai élelmiszereket, amelyek egyébként magyar munkahelyek megmaradását és családok megélhetését is biztosítják. Hozzátette: amennyiben lehetőségünk van rá, mi magunk is termesszük ezeket - akár csak egy kis konyhakertben-, hiszen így láthatjuk azt is, hogy mennyi gondoskodás kell azoknak a növényeknek, amik a gazdáktól az asztalainkra kerülnek.
A „Gondozd otthon” kampány keretein belül 15 ezer tő paprika, paradicsom és uborka palántát juttatott el a NAIK a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnak, a Katolikus Karitásznak, továbbá Budafok-Tétény Önkormányzatának. A szervezeteken keresztül kerülnek majd a növények a rászoruló családok és az idős emberek otthonaiba.
A szemléletformáló akció része, hogy a szervezők hasznos tanácsokkal segítik a kertészkedőket. Ebben vesz részt Borbás Marcsi is, aki tapasztalatait és kedvenc receptjeit osztja meg a kutatóhálózat Facebook oldalának követőivel.
Az eseményről készült videót az alábbi linkre kattintva tudják megtekinteni: VIDEÓ
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.