.

Klímaadaptációs kutatásokra kapott támogatást a NAIK
Európai uniós forrás segítségével a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 6 kutató intézete 19 telephelyén vizsgálja a növénytermesztési rendszerek klímaváltozásnak való kitettségét, érzékenységét, sérülékenységét, ill. adaptációs lehetőségeit, a GINOP-2.3.3-15-2016-00042 pályázat keretén belül.
A Széchenyi 2020 Kutatási infrastruktúra megerősítése – nemzetköziesedés, hálózatosodás című pályázati kiírásra benyújtott projekt 635,61 millió forint támogatásban részesült, 100%-os támogatás-intenzitás mellett.
A projekt során a NAIK vizsgálja a növénytermesztési rendszerek klímaváltozásnak való kitettségét, érzékenységét, sérülékenységét, ill. adaptációs lehetőségeit, ahol az összekötő elem a víz. A projekt nemcsak egy-egy művelési ág (szántó, erdő, gyümölcsös, szőlő, vagy zöldségtermesztés) önálló és elszigetelt vizsgálatára terjed ki, hanem komplex művelési rendszerek vizsgálatára, melyek interakcióban és egymás komplementereként is számításba veendők (pl.: agrár-erdészeti rendszerek). A projekt végső célja, hogy bármely jelentősebb művelési ág esetén képes legyen tetszőleges termőhelyre nézve a klímaváltozáshoz mért, a növénytermesztési lehetőségeket optimálisan hasznosító földhasználati struktúra kialakítására, akár hagyományos, akár új típusú gazdálkodási keretrendszer felállításával.
A projekt megvalósítása tervezetten 3 évet vesz igénybe, tervezett befejezési dátum: 2020. 01. 31.
A projektben a laboratóriumi infrastruktúrák fejlesztésére és terepi mérési infrastruktúrák hálózati kiépítésére kerül sor. Így meteorológiai, talajtani, hidrológiai és liziméter eszközök beszerzése történik, melyeket adatgyűjtésre és üzemszerű adatszolgáltatásra kíván használni a NAIK.
A fejlesztés 3 új kutató felvételének lehetőségét biztosítja, továbbá 33, kutatáshoz kapcsolódó szabadalmat, publikációt terveznek a kutatóintézetek. A NAIK intézeteiben a pályázat eredményeként végrehajtott fejlesztetések lehetőséget biztosítanak a kutatóhelyek bekapcsolódására 7 nemzetközi kutatási hálózatba, továbbá 13 kutatási lehetőség válik elérhetővé külső kutatócsoportok számára.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.