
A hazánkban tartandó 4. Magyarország – Latin-Amerika Fórum eseményeihez kapcsolódóan felkereste a NAIK-ot Maximiliano Gabriel Gregorio Cervadas, Argentína magyarországi nagykövete és Pablo Mercuri, az INTA (Instituto Nacional de Tecnología Agropecuaria - a NAIK argentínai társintézménye) Természeti Erőforrásokat Kutató Intézetének igazgatója, továbbá Fernando Silveira Camargo, a Brazil Mezőgazdasági Minisztérium innovációért, vidékfejlesztésért és öntözésért felelős államtitkára, és Celso Luiz Moretti, a Brazil EMBRAPA (Empresa Brasileira de Pesquisa Agropecuária – a NAIK brazíliai társintézménye) elnöke.

Az argentin megbeszélés folyamán a tárgyaló felek áttekintették a két intézet közötti kapcsolatok jelenlegi állását, különös tekintettel az éghajlatváltozással kapcsolatos problémákra, az öntözésre, a vízgazdálkodásra, az erdőgazdálkodásra, a gyümölcs és zöldségtermelésre, a precíziós gazdálkodásra és EU projektekben történő közös részvételre.
A brazil társintézmény és minisztérium képviselőit is gödöllői hivatalában fogadta Dr. Gyuricza Csaba főigazgató, aki a közelmúltban tett brazíliai látogatása során közös szakmai szándéknyilatkozatot írt alá az EMBRAPA elnökével. A brazil fél kiemelte, hogy az erdőgazdálkodás és a haltermelés területén korábban kialakult kapcsolatok jól működnek, a megbeszélés során a további együttműködés lehetőségeiről folytak a tárgyalások.
Vendégeink különös érdeklődést mutattak a zöldségtermesztés (paradicsom, hagyma, paprika), továbbá a magyar öntözési, illetve tokhal tenyésztési technológiáik iránt. Ugyancsak felkeltette figyelmüket az MGI precíziós gazdálkodással kapcsolatos tevékenységi köre, továbbá említésre került a kolumbiaihoz hasonlóan közös EU projektekben való részvétel, valamint egy kutatócsere program jövőbeli megvalósítása.
Ezt követően az EMBRAPA elnöke a NAIK-intézetek munkatársi számára tartott magas színvonalú előadást a brazil mezőgazdaság helyzetéről és feladatairól. Bevezetésként elhangzott, hogy Brazíliáé a világ nyolcadik legnagyobb gazdasága – ugyanakkor az 1970-es évekig a brazil mezőgazdaságot csak a kávéról és a cukorról ismerték a világban. Ekkortól azonban forradalminak nevezhető változások kezdődtek, melyek során kiemelt figyelmet fordítottak a talajjavításra, a nitrogén-megkötésre, megteremtették a feltételeket a szója, a kukorica és a búza trópusi termesztéséhez, növény- és állatfajtákat honosítottak és kereszteztek. Az EMBRAPA 43 kutatóintézetet tart fenn, mintegy 8500 munkatársat foglalkoztat, ebből 2200 a kutatói létszám. A jelenlegi prioritások között van többek között az alacsony karbon-kibocsátás és az erdővédelem – az elnök kiemelte, hogy az Amazonas-medence 84 százaléka védett jelenleg valamilyen formában.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.