
Tovább bővül a magyar tudásexport és kutatás-fejlesztési együttműködés, a jelentős természeti erőforrásokkal rendelkező Kazahsztánnal. Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) főigazgatója három meghatározó kazah agrárintézménnyel írt alá megállapodást Asztanában, az „Astana Expo 2017” szakmai világkiállítás alkalmával.

A 12 kutatóintézetet és 4 gazdasági társaságot tömörítő NAIK számára minden lehetőség adott a jövőben arra, hogy az agrárkutatás-fejlesztés, oktatás és kereskedelem területén egyaránt kiépítse hazánk Közép-Ázsiai hídfőállását. Kazahsztán a világ 9. legnagyobb területű országa, amely 222 millió hektárnyi megművelhető területével, fejlődő mezőgazdaságával a térség legmeghatározóbb partnere lehet a magyar agrárium számára. Ez azért fontos, mert a kazah mezőgazdaság jelenleg külföldi tőke és technológia importálásával próbálja fokozni termelékenységét és létrehozni, ma még részben hiányzó feldolgozóiparát.
Kazahsztán élelmiszerekből továbbra sem önellátó, leginkább zöldség- és gyümölcsfélékből, illetve baromfihúsból szorul importra, továbbá a kazah agrárium szinte minden területe komoly fejlesztések előtt áll. A stratégiai partnerség kiépítésében szilárd bázist adnak az országaink közötti történelmi, kulturális és politikai kapcsolatok, amelyek komoly versenyelőnyt jelentenek hazánk számára, más európai országokkal szemben – jelentette ki Gyuricza Csaba.
A NAIK három kazah partnerrel, a Nemzeti Agrárkutatási és Oktatási Központtal, a Kazah Halászati Kutatóintézettel és a Kazah Agrárkutató Egyetemmel kötött együttműködési megállapodást Kazahsztán Mezőgazdasági Minisztériumában. A kétoldalú kapcsolatok kiemelt területe lesz a jövőben az igazoltan GMO-mentes magyar vetőmagágazat, a növényvédelem, a klímaváltozás ugyanúgy, ahogyan a magas informatikai ismereteket megkövetelő precíziós gazdálkodás is.
Fokozott kazah igény mutatkozik továbbá a halgazdálkodási szakemberek képzésére, a minőségi szaporító-anyaggal való ellátottságra, illetve a korszerű haltermelő létesítmények kialakításában nyújtott magyar technikai segítségre. A kibontakozó lehetőségek tudományos és agrárgazdasági értelemben egyaránt komoly eredményeket hozhatnak a közeljövőben hazánk számára – tette hozzá a főigazgató.
A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ kutatásait, eredményeit és termékeit bemutató stand kiemelt helyet kapott az „Astana Expo 2017” szakmai világkiállítás magyar pavilonjában – ahol a NAIK munkatársai a vártnál is jóval nagyobb érdeklődés mellett mutatják be a szervezet tevékenységét.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.