
Varga Mihály miniszterelnök-helyettes vezetésével április 28-án magyar kormányzati és üzleti delegáció utazott Kazahsztánban. Az agrárium szakterületén egy kétoldalú megállapodás került aláírásra, amit magyar részről Dr. Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója, kazah részről pedig Dr. Sayakhat Nukeshev, a Kazakh Agrotechnical University dékánja látott el kézjegyével.

Az egyetemmel - a NAIK szakemberei - a Kazahsztánban megrendezett világkiállítás alkalmával kerültek kapcsolatba. A stratégiai együttműködési megállapodásban foglaltak alapján a felek együttműködnek a kutatási-fejlesztési feladatokban; mind az alapkutatások, mind a gyakorlati fejlesztések területén. Kiemelten kezelik a közös oktatási programokat, a kutatói csereprogramokat, továbbá erősíteni kívánják a szaktanácsadási tevékenységet és a két ország közötti minőségi tudástranszfert.
A nagy földrajzi távolság ellenére számos olyan kérdés van az agrárium területén, amely közös feladatokat ad országainknak. Az előzetes egyeztetések szerint a legjelentősebb együttműködési témák a talajművelés gépesítése, a fenntartható talajművelés, a talajművelő gépek és eszközök fejlesztése és vizsgálata, a mezőgazdasági gépek laboratóriumi, terepi és üzemi vizsgálata, a változó vetésmélységű technológiák, a laboratóriumi és terepi távérzékelési eljárások, továbbá a precíziós gazdálkodás – mondta Gyuricza Csaba főigazgató.
Kazahsztán és Magyarország gazdasági együttműködése évről-évre erősödik, amelyben a következő szintet a kölcsönös beruházások és a magyar-kazah vegyesvállalatok létrejötte jelenti – jelentette ki Varga Mihály a magyar-kazah üzleti fórumon Nur-Szultánban.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a magyar cégek szaktudására és az általuk alkalmazott technológiára a kazah gazdaságban komoly kereslet van, ezt jól mutatja, hogy a mostani fórumra minden korábbinál nagyobb létszámú üzletember-delegáció utazott Kazahsztánba.
A tárcavezető kiemelte: Kazahsztán Magyarország kiemelt jelentőségű stratégiai partnere a közép-ázsiai régióban és a gazdasági kapcsolatok fejlesztését célzó törekvések egyre több eredményt hoznak. A két ország közötti kereskedelem már három éve folyamatosan emelkedik, tavaly a teljes áruforgalom több mint a negyedével nőtt, meghaladta a 600 millió dollárt, de az azt megelőző évben majdnem 200%-os volt a bővülés – ismertette Varga Mihály.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.