Együttműködési megállapodást kötött 2017. április 18-án Gödöllőn a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ és az Agrárgazdasági Kutató Intézet. A dokumentumot Prof. Dr. Gyuricza Csaba, a NAIK főigazgatója és Dr. Juhász Anikó, az AKI főigazgatója látta el kézjegyével. A két intézet a továbbiakban együtt hasznosítja azokat az eredményeket, amelyek a hatékony kutatómunkához és az agrárpolitikai döntések előkészítéséhez szükségesek.

A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központban az agrárium szinte összes területét érintő közvetlen kutatások zajlanak, így a NAIK a legnagyobb olyan szervezet hazánkban, amely alkalmazott kutatási és innovációs tevékenységet végez. A felek közötti együttműködés célja, hogy hosszú távon, a gyakorlatban is hasznosítható módon erősödjön az agrárkutatásokat végző NAIK, és az agrár-közgazdasági kutatásokat végző AKI kapcsolata - közösen hasznosítsák magasan kvalifikált szakembereik tudását és tapasztalatait. A kutatási együttműködés a mindkét fél által kutatott területekre összpontosul, különös tekintettel a precíziós gazdálkodásra, az akvakultúrára, az ökoszisztéma szolgáltatásokra, a takarmányozási rendszerek helyzetére, az öntözésre, a klímaváltozás hatásainak vizsgálatára, továbbá a mezőgazdasági időjárási kockázatkezelésre. A precíziós gazdálkodás szakterülete azért is kap kifejezett hangsúlyt az együttműködésben, mert a támogatásrendszer - elkövetkező években várható - átalakulása miatt különösen lényegessé fog válni ez a téma.
A két intézmény közötti konkrét együttműködésről szólva Dr. Gyuricza Csaba példaként említette a Nemzeti Fehérjetakarmány-programot, aminek a kidolgozása már folyamatban van - a NAIK ezen a területen is stratégiai partnerként tekint az AKI-ra. Juhász Anikó hozzátette, hogy a takarmányozással kapcsolatban az Agrárgazdasági Kutató Intézet több éves kutatási tapasztalattal és háttérrel rendelkezik. 2016-ban indult a takarmányozási adatgyűjtés, amiből takarmányozási regiszter is készült. A témában 2014 óta folyik háttérelemzés az AKI-ban, ami jó alapanyagot biztosít a takarmány-program kidolgozásához is. A Földművelésügyi Minisztérium sertéskutatási programjának keretében továbbá két éve zajlik a sertéstartás környezetterhelésének mérése, ami szintén fontos része a partnerségnek – jelentette ki az AKI főigazgatója.
Az aláírást követő beszélgetésen mind az AKI, mind pedig a NAIK főigazgatója hangsúlyozta, hogy az együttműködés egyben törekvés is arra, hogy a két intézmény tevékenysége szélesebb nyilvánosságot kapjon a szakmai-tudományos életben és a nagyközönség előtt egyaránt, kiterjesztve a gyerekek és a fiatalok körében elvégzendő ismeretterjesztő feladatokra is.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.