Együttműködési megállapodást kötött a Szegedi Tudományegyetem a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központtal. Az SZTE mezőgazdasági karának hallgatói és kutatói elméleti és gyakorlati képzéseken vehetnek rész, az egyetem munkatársait pedig bevonják egyes kutatási és szakmai tevékenységekbe.

Kép forrás: SZTE NKI
- Magyarország egyik legjelentősebb egyeteme és az ország legnagyobb agrárkutatással foglalkozó intézményei között születik most megállapodás – mondta Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója a Szegedi Tudományegyetemen tartott szerződéskötésen. Az együttműködés értelmében a NAIK részt vesz a szegedi egyetemi hallgatók elméleti és gyakorlati képzésében, és lehetőséget teremt közös tudományos diákköri munkák, diploma- és szakdolgozatok, valamint doktori munkák készítésére. Az oktatási és kutatási keretmegállapodás az agrár-, víz- és környezetgazdálkodás, az állattenyésztés, a zöldség-, gyümölcs-, és szőlőtermesztés, valamint az élelmiszer-tudományi kutatások területére terjed ki. Emellett a központ bevonja a Szegedi Tudományegyetem munkatársait egyes kutatási, szakmai tevékenységébe, így például a fajtaértékelés, a fajtafenntartás és a technológiafejlesztés területén végzett munkába.
– Nemrég nyitottunk kelet felé, nyugati kapcsolatunk is sok van, ám az is fontos, hogy az itthoni kapcsolatrendszerek fejlődjenek. Az, hogy az agárkutatási központtal sikerült együttműködést kötni, hosszútávon fogja javítani a mezőgazdasági kar működését – mondta köszöntőjében Rovó László a Szegedi Tudományegyetem rektora.
A Dél-Alföld Magyarország egyik legerősebb mezőgazdasági térsége, a fejlődésének záloga a korszerű oktatási tevékenység. – Az a feladatunk hogy itt a térség központjában próbáljunk meg egy olyan agrárgazdasági hátteret kialakítani, amely a térség népességmegtartó erejében is segít. Elsősorban az agrárdigitalizáció területén, a precíziós technológiák alkalmazásában tervezünk majd együttműködést – magyarázta Gyuricza Csaba. A Szegedi Tudományegyetem agrárképzésén még intenzívebb lesz a kutatási tevékenység, közös pályázatokat is terveznek majd a kutatóintézettel. Horváth József, a mezőgazdasági kar dékánja elmondta: fajtafejlesztési és -fenntartási kutatásokat is végeznek majd közösen. Már zajlik a batáta termesztéssel kapcsolatos technológia fejlesztése, és ezen kívül a gabonanemesítési program is folytatódik.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.