Augusztus 11-től 17-ig háromfős ghánai tudományos küldöttség tartózkodott Magyarországon. A küldöttséget augusztus 14-én fogadta Dr. Gyuricza Csaba főigazgató.

A delegáció tagjai Ghána agrár kutatóintézeteinek hálózatát képviselték (Council for Scientific and Industrial Research); prof. Paul P. Bosu általános főigazgató, prof. Daniel A. Ofori az erdészeti kutatóintézet igazgatója és Emmanuel O. Brakoh gazdasági igazgató. A megbeszélés fő témái azok a jelenleg is zajló ghánai fejlesztések voltak, amelyek a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szakmai közreműködésével valósulnak meg az afrikai országban, továbbá szó esett a két ország között működő fiatal kutatói program további erősítéséről is.
A vendégek szakmai útjuk során először az ERTI-ben végzett kutatásokkal ismerkedtek meg, ennek során többek között felkeresték a bajti csemetekertet, ahol áttekintették az ültetvényes gazdálkodás szaporítóanyag-ellátását, majd tanulmányoztak egy energetikai faültetvény rendszert. Ezt követően Ukkon és Gógánfán ipari ültetvényeket látogattak meg. A Szombathelyi Erdészeti Zrt. Sárvári Erdészetében az őshonos erdők fenntartható gazdálkodásával és az ehhez kapcsolódó kutatásokkal ismerkedtek. Egy családi méhészet meglátogatása során pedig bepillantást nyerhettek az ágazat hazai helyzetébe is. Végül a Kámoni Arborétumban az Ökoturisztikai és Oktatási Központ tevékenységét tekintették át. A vendégek érdeklődésének középpontjába az ERTI klímaváltozással kapcsolatban kidolgozott szempont- és döntési rendszere és ennek hazájukban történő alkalmazhatósága került.
Az ÖVKI-nél tett látogatás során a ghánai szakemberek megismerhették a hazai vízgazdálkodás feladatait, kihívásait és jövőbeni fejlesztési irányait. Felkeresték a liziméter telepet, ahol megismerhették az ott folyó kutatások tudományos követelményrendszerét, a műszaki telepen pedig tájékoztatást kaptak az energiaültetvények, a szennyvízöntözés és az agrárerdészet témaköreiben folytatott kutatásokról.
A küldöttség magyarországi tartózkodása alatt felkereste a HAKI, a Gabonakutató, a ZÖKO és az SZBKI kutatóállomásait és telephelyeit is.
Programajánló
Hírek
Újabb mesekönyvvel bővült a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ „Tanulj játékosan az agráriumról” sorozata. A Tanyakaland – Kis barátok nagy küldetésben 2. című mesekönyv az állattartással, a tanyasi élettel ismerteti meg a gyerekeket, a modern megoldásoknak köszönhetően pedig a mese részletei online animációkban is megelevenednek. A mesekönyvet december 6-án mutatták be a készítők a Mikulásgyárban.
A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ alakulása óta prioritásként kezeli a magyarországi GMO-mentes élelmiszerlánc kialakítását, ennek megfelelően a NAIK évek óta aktív szakmai kapcsolatot ápol a GMO-mentes Magyarországért Egyesülettel, amely kapcsolat ezúttal már formális kereteket is meghatározzák – fogalmazott Dr. Gyuricza Csaba a NAIK főigazgatója.