
Ana Piedad Jaramillo, Kolumbia magyarországi nagykövete tett látogatást a NAIK-ban, ahol előbb Dr. Gyuricza Csaba főigazgatóval folytatott megbeszélést, majd lehetősége volt körbejárni az intézményt és személyesen is tájékozódni a NAIK Mezőgazdasági Biotechnológiai Kutatóintézetének munkájáról.

A megbeszélés során a nagykövet asszony üdvözölte a két ország közötti mezőgazdasági és tudományos együttműködések utóbbi években tapasztalható erősödését, továbbá jelezte, hogy Kolumbia szívesen fogadna magyar kutatókat hosszabb távon, hogy az országban jelenleg is zajló agrár-fejlesztő munkát szakértőként segítsék. Az agrár-fejlesztést támogató munka jelenleg is folyik a két ország között, ennek újabb állomásaként Gyuricza Csaba főigazgató felajánlotta, hogy a NAIK a jövőben szívesen fogad kolumbiai fiatal kutatókat, akik elsőkézből tájékozódhatnak a Magyarországon zajló agrár-tudományos munkáról. A felek több olyan részterületet is azonosítottak, ahol lehetőség van további együttműködésre, többek között ígéretes az erdészeti kutatás, továbbá az erdőtelepítési technológiák adoptálása, a speciális adottságokhoz igazodó növényfajták nemesítése, az édesvízi haltenyésztési technológiák fejlesztése, illetve az ezeket a területeket támogató technikai segítségnyújtás minden formája.
A legnagyobb kolumbiai agrárkutató hálózat az Agrosavia és NAIK közötti együttműködési megállapodás feladatainak konkretizálása megtörtént. Ennek eredményeképpen a burgonyával kapcsolatos növénygenomikai, távérzékelésen alapuló precíziós agrárműszaki és klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak kezelését szolgáló erdészeti területekre fókuszálva történik a két intézmény közötti további együttműködés. Jelenleg a 2,5 millió eurós agrárerdészeti EU Trusfund projekt költségvetésének véglegesítése zajlik a kolumbiai EU iroda bevonásával. A programban a NAIK önálló költségvetéssel szereplő konzorciumi partner. A projekt alkalmat adhat arra, hogy további újabb együttműködéseket generáljon, amelyhez kapcsolódik, hogy előkészítés alatt van a Corpoamazonia - konzorcium vezető partner három déli tartomány 2,2 millió hektár természeti erőforrásait kezelő - állami szervezettel történő stratégiai megállapodás megkötése.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Közel négyszázmillió forintos uniós támogatás segítségével 19 halastavat alakítottak ki a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Halászati Kutatóintézetben (HAKI) Szarvason - jelentették be kedden a helyszínen tartott sajtótájékoztatón.